Trakų fanfarinė savaitė

2003 metais rugpjūčio 29 – 31 d. įvyko pirmasis tarptautinis pučiamųjų orkestrų festivalis “Mes sveikinam Trakus”. Greta žinomų Lietuvos kolektyvų festivalyje dalyvavo Košicės miesto (Slovakija) jaunimo orkestras ir Vokietijos Koršenbroicho miesto vaikų orkestras, Nepaisant puikių festivalio vertinimų ir atsiliepimų, brendo noras surengti kažką tokio, ko Lietuvoje dar nebuvo.
2005 metais startavo pirmoji “Trakų fanfarinė savaitė” – savaitę trukusios meistriškumo pamokos, ansambliai, fanfarinio orkestro repeticijos ir nemokami profesionalių muzikantų bei talentingo jaunimo koncertai. Nedidelis festivalis išaugo į žinomą ir pripažintą tarptautinį meninį edukacinį projektą pučiamiesiems, mušamiesiems instrumentams ir fanfariniam orkestrui. Kamet meistriškumo mokykloje dalyvauja apie 100 dalyvių. Įvyksta 10-11 profesionalių muzikantų ir talentingo jaunimo koncertų. Vienas koncertas skiriamas meistriškumo mokyklos moksleivių pasirodymui bei tradiciškai koncertuoja tarptautinis fanfarinis orkestras, kuris paskutinę projekto dieną atlieka per savaitę paruoštą visiškai naują programą. Specialiai šiam orkestrui kasmet yra užsakomi, sukuriami ir atliekami 2 lietuvių kompozitorių (jau sukūrė Tadas Šileika, Titas Petrikis, Rimantas Giedraitis, Laurynas Vakaris Lopas, Valdas Stanaitis, Šarūnas Nakas) kūriniai. Koncertuose apsilanko apie 2000 žiūrovų. Koncertai filmuojami ir įrašomi DVD.
Projekto organizatorių Trakų meno mokyklos direktorės Neringos Mišeikienės ir festivalio bei meistriškumo kursų meno vadovo Arvydo Mišeikio įsitikinimu, mokytis ir ugdyti kūrybiškumą niekada nevėlu. Tai įrodo edukaciniame projekte dalyvaujantys įvairaus amžiaus ir išsilavinimo žmonės: moksleiviai, studentai, mokytojai, mėgėjai iš įvairių pasaulio šalių (Lietuvos, Latvijos, Estijos, Austrijos, Nyderlandų, Suomijos, Šveicarijos, Slovėnijos, Kolumbijos).
Meistriškumo mokykloje dirbo puikūs mokytojai ir solistai, žymūs savo srities specialistai, tai dirigentai Bert Langeler (Nyderlandai), Luc Vertommen (Belgija), saksofonininkai Liudas Mockūnas, Jan Maksimovič, Liutauras Janušaitis, Vytautas Labutis ir Rusnė Mikiškaitė (Lietuva), Linda Arnoldus ir Johan van der Linden (Nyderlandai), trimitininkai Valerijus Ramoška ir Laurynas Lapė (Lietuva), Aki Välimäki (Suomija), Frits Damrow (Nyderlandai), James Stretton ir Tom Poulson (D. Britanija), Wim Van Hasselt (Belgija), Per Ivarsson ir Urban Agnas (Švedija), Max Sommerhalder (Šveicarija), Tomas Gricius (Suomija/Lietuva), valtornininkai Jukka Harju (Suomija), Annamia Larsson (Švedija) ir Martin Schöpfer (Austrija), eufonininkai Steven Mead (D. Britanija) ir Misa Mead (Japonija), trombonininkai Marius Balčytis ir Vygantas Šilinskas (Lietuva), Tobias Schiessler (Vokietija), Lars Ragnar Karlin ir Jonas Bylund (Švedija), tūbininkai Laimonas Masevičius (Lietuva) ir Sami Al Fakir (Švedija), perkusininkai Peter Vulperhorst (Nyderlandai), Bo Håkanson (Švedija), Mariusz Mocarski (Lenkija), Tomas Kulikauskas ir Arūnas Banys (Lietuva), dainininkė Inesa Linaburgytė (Lietuva), džiazo pianistas Dmitrij Golovanov (Lietuva) ir gitaristas Domas Aleksa (Lietuva).

Festivalio koncertuose dalyvavo Nyderlandų nacionalinis jaunimo fanfarinis orkestras, senosios muzikos ansamblis “Tallin Baroque” (Estija), varinių pučiamųjų instrumentų ansamblis “SoundInnBrass” (Austrija), “Stockholm Chamber Brass” (Švedija), eufonijos profesorius Steven Mead (D. Britanija), saksofono profesorius Johan van der Linden (Nyderlandai), džiazo kolektyvas “Passborg’s Odessa 4″ (Danija), “A4 Brass Quartet” (D. Britanija), trimito profesoriai Frits Damrow (Nyderlandai) ir Wim Van Hasselt (Belgija), styginių orkestras “Camerata Klaipėda”, “Art Vio” ir Čiurlionio styginių kvartetai, pianistas Petras Geniušas, birbynininkas Egidijus Ališauskas (Lietuva), Lietuvos džiazo meistrai Liudas Mockūnas, Jan Maksimovič, Dmitrij Golovanov, Kauno diksilendas “DixXband” ir dar daug kitų Lietuvos ir užsienio muzikantų bei kolektyvų.
Įvairiose kultūrinėse erdvėse praktiniais užsiėmimais ir jaunų bei pripažintų meno meistrų ir meistriškumo mokyklos dalyvių koncertais vykdomi projekto ugdymo metodai skatina ne tik dalykinių ir profesinių kompetencijų ugdymą, bet formuoja ir aktyvaus dalyvavimo kultūriniame gyvenime įgūdžius, vaikų ir jaunimo kūrybiškumą, iniciatyvumą, padeda pasirengti visą gyvenimą trunkančiam mokymuisi.
Projektą ”Trakų fanfarinė savaitė” galima drąsiai pavadinti dalyvių, mokytojų, Trakų miesto gyventojų ir jo svečių didele muzikos ir džiaugsmo fiesta. Kai kam tai – “pati geriausia savaitė metuose”.

http://www.fanfareweek.lt/